Парады абітурыентам

Парады абітурыенту

Парада №1

Не спрабуйце прайсці ўвесь школьны курс за такі кароткі тэрмін. Лепш паўторыце асноўныя моманты, якія не бярыцеся за вывучэнне новага матэрыялу: можаце забыць тое, што вучылі на працягу ўсяго года, і не атрымаць "свой" бал на ЦТ.

Памятаеце, што рыхтавацца да іспытаў лепш з 9.00 да 12.00 і з 15.00 да 18.00. Менавіта ў гэтыя гадзіны мозг знаходзіцца на піку сваіх магчымасцяў. А вось самае дрэннае час для падрыхтоўкі - 2 гадзіны ночы. Нават калі вам здаецца, што ноччу вучыць лепш, зрабіце перапынак, усё роўна завучаныя ў гэты час забудзецца ўжо да вечара.

Хоць тут усё вельмі індывідуальна. Напрыклад, Анастасія Кохан, студэнтка факультэта міжнародных адносін БДУ, у мінулым годзе набрала цэлых 397 балаў. Сто балаў Насця набрала па рускай мове (алімпіяда) і па грамадазнаўстве, 98 па англійскай (быў рэпетытар) і 99 - сярэдні бал атэстата. Вось, як яна рыхтавалася ў апошнія дні:

"Вучыла і паўтарала, я нават у дзень ЦТ у 5 раніцы ўставала і паўтарала".

Пагадзіцеся, што гэта хутчэй выключэнне з правілаў. Прыслухоўвайцеся да свайго арганізму.

Парада№2

Ня нервуйцеся. Фраза "Я не зраблю!" яшчэ нікому не дапамагла. Супакойцеся. Толькі не піце перад іспытам валяр'янку! Яна запавольвае дзейнасць галаўнога мозгу. Паспрабуйце не акцэнтаваць увагу на тых момантах, якія ў вас атрымліваюцца дрэнна: вы ж усё роўна што-то ведаеце. Не перабольшвайце, бо на тэставанні ёсць заданні рознага тыпу.

Насця, напрыклад, запэўніла мяне ў тым, што ў яе не было ніякіх істэрык, ніякіх "Я не здам!". Настройцеся на пазітыўны лад, бо чым больш вы будзеце нервавацца, тым няўважлівасць вы будзеце на экзамене.

Парада №3

І тут мы падышлі да самага важнага. Будзьце ўважлівыя на самай тэставанні і не дапушчайце тыповых памылак! Спадзяюся, вы ўжо давялі працэс запаўнення бланкаў да аўтаматызму (калі няма, яшчэ не позна купіць зборнік з прыкладам бланкаў). Вядома, не забудзьцеся ўзяць пашпарт і пропуск на іспыт. Але гэта хутчэй ўсім зразумелыя рэчы, а вось, што не зразумела, дык гэта тое, з якой зайздроснай частатой абітурыенты дапускаюць адны і тыя ж памылкі пры выкананні заданняў.

Ігар Варакса, намеснік дырэктара Ліцэя БДУ, каардынатар правядзення рэпетыцыйнага тэставання, даў некалькі слушных саветаў:

"Заспела зусім малая гадзіне. Ці не наеўся - ня наліжашся. Таму, калі ўжо ўсё Зроблена, калі няма гадзіне рыхтавацца, Трэба ўзгадаць наступныя моманты, бо Вельмі частая атрымліваецца так, Што ўсё дабра ведаеш, але не Заўсёды гэтым карыстаешся. Па-Пяршаі, чытайце заданні! Вельмі частая вучань ня чытае заданні І робіць ня Тое, Што просяць аўтары тэст. Напрыклад, Трэба выбраць Тое, Што "з'яўляецца", а абітурыент, наадварот, выбірае Тыя пункты, якія "не з'ўляюцца". Таму , калі вы не чытаеце ўмовы, вы робіце вялікія памылак. Так частая здараецца в е разумнымі дзецьмі, ды а Нават я, бывае, Рабле такую памылка. Таму уважліва чытайце заданні! По-іншае, ня пераацэньвайце Сваё магчымасці. гэтя Хутчэй Праблемы ня гуманітарыяў, а тых, хто здае прадметы, Дзе Трэба не толькі выкарыстоўваць веды, Тое, Што вы запомнілі, алё І рашаць задачу. Вучань сустракае складаную задачу І Вельмі доўга сам з сабою Раша, яму здаецца, Што ён Веда, як сам з сабою рашыць, алё нешта ня атрымліваецца. Нярэдка адбываецца так, Што вучні марнуюць гадзіну, губляюць Яго, а маглі б выканаць Яшчэ 10 заданняў. Таму аглядайце ўсе заданні, рашайце Спачатку простае, а потым вяртайцеся ды вялікіх складаных. Гэтя І ёсць два самы распаўсюджаныя праблемныя моманты, з-за якіх вучні могуць атрымаць ніжэйшы баль ".

Парада №4

Вашаму арганізму таксама патрэбна падтрымка. Паспрабуйце, акрамя здаровага сну, правільна харчавацца. Ешце тры-чатыры разы на дзень і абавязкова шчыльна снедайце. Ніякага фаст-фуда, толькі карысныя для мозгу каларыйныя і багатыя на вітаміны прадукты: малако, рыба, мяса, гародніна, садавіна. Памятаеце, што чай з кмена стымулюе нервовую сістэму, а вітамін С, які змяшчаецца ў цытрусавых, дапаможа перамагчы стрэс.

Змагацца з прыступамі голаду паміж прыёмамі ежы лепш за ўсё з дапамогай маленькіх кавалачкаў чорнага шакаладу, арэхаў і садавіны. А вось жаваць ў працэсе навучання не рэкамендуецца: прачытаныя радкі "зьядуць" разам з ежай і забудуцца праз дзесяць хвілін.

Парада№5

Ужо пасля ЦТ паспрабуйце адцягнуцца. Вы ўжо выканайце тэст і здадзіце яго: усё, што маглі вы ўжо зрабілі. Можаце вяртацца да рады №1 і рыхтаваць да наступнага тэсту. Дарэчы, памятаеце прыказку "За двума зайцамі пагоніцца, ніводнага не зловіш"! Не імкніцеся ў апошнія дні рыхтавацца да ўсіх трох прадметах адначасова: усе вашыя веды могуць ператварыцца ў кашу, прычым дрэнна звараную.