Арганізацыя самападрыхтоўкі да цэнтралiзаванага тэсцiравання

Пачынаючы падрыхтоўку да ЦТ, карысна скласці план. Складаючы план на кожны дзень падрыхтоўкі, неабходна дакладна вызначыць, што менавіта сёння будзе вывучацца. Ня ўвогуле «трохі пазаймаюся», а што канкрэтна сёння будзеце вучыць, якія раздзелы якога прадмета. Вядома, добра пачынаць, пакуль свежая галава, пачынаць з самога цяжкага, з таго раздзела, які ведаеце горш за ўсё. Абавязкова трэба чаргаваць працу і адпачынак, скажам, 40 хвілін заняткаў, затым 10 хвілін перапынак.
Карысна паўтараць матэрыял па пытаннях. Прачытаўшы пытанне, спачатку ўспомніце і абавязкова коратка запішыце ўсё, што вы ведаеце па гэтым пытанні, і толькі затым праверце сябе па падручніку. Асаблівую ўвагу звярніце на падзагалоўкі кіраўніка або параграфа падручніка, на правілы і вылучаны тэкст. Праверце правільнасць дат, асноўных фактаў. Толькі пасля гэтага ўважліва, павольна прачытайце падручнік, вылучаючы галоўныя думкі, - гэта апорныя пункты адказу.
У канцы кожнага дня падрыхтоўкі варта праверыць, як вы засвоілі матэрыял: зноў коратка запішыце планы ўсіх пытанняў, якія былі разгледжаны ў гэты дзень.
Пры падрыхтоўцы да ЦТ карысна структураваць матэрыял за кошт складання планаў, схем, прычым абавязкова рабіць гэта не ў розуме, а на паперы. Такая фіксацыя на паперы робіць адказ выразным, дакладным, дазваляе вылучыць галоўнае, што важна пры кароткім адказе або адказе на тэкст.
Адказы на найбольш цяжкія пытанні мы рэкамендуем даваць поўныя, разгорнутыя, распавесці маме, аднаму - любому, хто можа выслухаць. Ці перад люстэркам. Канцэнтруе ўвагу на ключавых думках.
Калі ў нейкі момант падрыхтоўкі да тэставання вам пачынае здавацца, што гэта вывучыў немагчыма і вы ніколі не зможаце запомніць усё, што патрабуецца, падумайце аб тым, колькі па гэтым прадмеце вы ўжо ведаеце, дайце сабе справаздачу ў тым, дзе вы знаходзіцеся і колькі вам яшчэ трэба прайсці, каб асвоіць увесь матэрыял.
Абавязкова вырашайце задачы (па матэматыцы, фізіцы, хіміі), выконвайце граматычныя разборы прапаноў, слоў (па рускай, беларускай мовах), у агульным, навучыцеся добра выконваць практычныя заданні; і не проста выконваць, але і расказаць ўслых, як вы выконвалі, які ход вашых дзеянняў і разваг.
Напярэдадні тэставання. Пакіньце адзін дзень перад тэставаннем на тое, каб паўтарыць ўсе планы адказаў. Ня паўтарайце матэрыял па парадку, лепш напішыце нумары на лісточках і цягніце, як на экзамене. Кожны раз, перш чым распавесці матэрыял, ўспомніце і напішыце план адказу. Калі гэта атрымалася добра і хутка, то можаце не распавядаць - гэта пытанне вы ведаеце добра. Распавядайце толькі тое, у чым вы адчуваеце цяжкасць.
Чарнавік трэба выкарыстоўваць эканомна, каб хапіла паперы. Усё, што можна, вылічаць у розуме. Часу будзе дастаткова. Яшчэ раз ўявіце сабе ўсе як мага больш канкрэтна, у дэталях, з усімі пачуццямі, перажываннямі, дзеяннямі, але так, як бы вы хацелі, каб усё адбылося, як павінна адбыцца на паспяховым тэставанні.
Напярэдадні іспыту не трэба ператамляцца. З вечара перастаньце рыхтавацца. Прагуляйцеся. Ляжце спаць раней, чым звычайна часу, каб ўстаць адпачылым, з адчуваннем здароўя і сілы. Бо экзамен - гэта своеасаблівая барацьба, у якой трэба ўмець за сябе пастаяць. Да сказанага раней дадамо яшчэ некалькі карысных саветаў.

Некаторыя асаблівасці запамінання

Цяжкасць запамінання расце непрапарцыйна аб'ёме. Вялікі ўрывак вучыць больш карысна, чым кароткае выслоўе.
Пры аднолькавай рабоце колькасць запамінальнымі тым больш, чым вышэй ступень разумення.
Размеркаванае завучванне лепш канцэнтраванага. Лепш вучыць з перапынкамі, чым запар, лепш патроху, чым адразу.
Чым вялікую частку часу трацім на паўтарэнне па памяці, а не простае шматразовае чытанне, тым больш эфектыўна.
З двух матэрыялаў, большага і меншага, больш разумна пачынаць з большага.
У сне чалавек ня запамінае, але і не забывае.

Умовы падтрымання працаздольнасці

Чаргаванне разумовай і фізічнай працы.
Выкананне гімнастычных практыкаванняў (кулёк, свечка, стойка на галаве), так як яны ўзмацняюць прыток крыві да клетак мозгу.
Беражлівыя адносіны да зроку (падчас перапынку кожныя 20-30 хвілін адвесці погляд ўдалячынь, адарваць газу ад кнігі).
Мінімум тэлевізійных перадач!

Як паводзіць сябе на тэставанні

Пасля атрымання бланка адказаў дакладна і акуратна запоўніце вобласць рэгістрацыі ў пазбяганне памылак, якія істотна абцяжараць працу аператараў і паўплываюць на вашых выніках.
Уважліва азнаёмцеся з інструкцыяй па выкананні тэсту.
Не адцягвайцеся на староннія фактары, памятаеце, самае дарагое на ЦТ - гэта час.